Ubezpieczenie OC pilota drona


Każdy, kto operuje dronem, powinien posiadać polisę OC pilota drona. Dla pilotów dronów o wadze powyżej 20 kg jest to ubezpieczenie obowiązkowe.

Jeśli sterujesz dronem o mniejszej masie, to zależy od Ciebie, czy chcesz być objęty ochroną ubezpieczeniową w przypadku wypadku z udziałem Twojego drona. Wzrastająca liczba incydentów z udziałem dronów sprawia, że dążenia Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) do tego, aby każdy operator drona miał polisę OC, są zrozumiałe.

Cena polisy OC pilota drona zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak:

  • Wysokość sumy gwarancyjnej, określającej maksymalną kwotę, jaką ubezpieczyciel wypłaci w przypadku szkody.
  • Charakter lotów, czy są one rekreatywne czy zawodowe.
  • Obszar planowanych lotów, czy będą odbywać się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej czy poza jej granicami.

Składka dla lotów zawodowych jest wyższa, ponieważ mogą się odbywać w bardziej wymagających warunkach, często w obszarach o dużej gęstości zabudowy i ludności, co zwiększa ryzyko szkody.

Co obejmuje OC pilota drona?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pilota drona obejmuje loty w kategorii „otwartej” lub „szczególnej”, określonej szczegółowo w art. 4 i 5 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2019/947.

Warianty i zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie obejmuje szkody na mieniu lub osobie wynikające z eksploatacji dronów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona może być udzielana w dwóch opcjach: w wariancie rekreacyjnym lub w wariancie rekreacyjnym i profesjonalnym jednocześnie. Suma ubezpieczenia zostaje zmniejszona o kwoty wypłaconych odszkodowań.

Definicje

Do kogo konkretnie odnosi się Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2019/945 z dnia 12 marca 2019 r. w sprawie systemów bezzałogowych statków powietrznych oraz operatorów systemów bezzałogowych statków powietrznych z państw trzecich?

Rozporządzenie to podaje dwie precyzyjne definicje:

  1. pilot bezzałogowego statku powietrznego oznacza osobę fizyczną odpowiedzialną za bezpieczne wykonanie lotu przez bezzałogowy statek powietrzny poprzez ręczne sterowanie lotem albo – w przypadku gdy bezzałogowy statek powietrzny wykonuje lot automatycznie – poprzez monitorowanie jego kursu i utrzymywanie przez cały czas możliwości interwencji i zmiany kursu;
  2. operator bezzałogowego systemu powietrznego oznacza dowolną osobę prawną lub fizyczną eksploatującą lub zamierzającą eksploatować co najmniej jeden system bezzałogowego statku powietrznego;